روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

مسابقه بزرگ آشپزی شیرین بیان ۲۶ بهمن به مناسب روز پدر

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

🎖️۲ جایزه ۲۰ میلیون ریالی برای دونفر
🎖️۳۰ درصد تخفیف برای تمامی شرکت کنندگان در مسابقه
🎖️و یک جایزه ویژه به قید قرعه برای عزیزانی که با پدران یا فرزندان خودشون تو مسابقه شرکت کنند
محل برگزاری : آموزشگاه بین المملی آشپزی شیرین بیان
این ماه : قورمه سبزی
این مسابقه کاملا رایگان هست
پس وقت را از دست ندید جهت دریافت اطلاعات با شماره های زیر در تماس بگیرید :
: 021-22070524
: ۰٩١٢٣۵۰۶٧٩۶

اصول سفره آرایی

اصول سفره آرایی | شیرین بیان

اصول مهم در سفره آرایی
پذیرایی از میهمانها کار دلپذیر و جالبی است که رابطه تنگاتنگ با هنر سفره آرایی دارد در هنر سفره ارایی ظرافت و دقت در انتخاب غذا، انتخاب لوازم پذیرایی و آراستن میز ، رنگ بندی و رعایت اصول چیدمان میزازاصول پایه می باشد.

آموزشگاه آشپزی شیرین بیان

ظروف و آرایش میز را باید متناسب با غذا و زمان غذا هماهنگ کرد. میز صبحانه، نهار، عصرانه و شام ، تولد و …هر کدام آرایش خاصی در مبحث سفره آرایی دارند اما در نهایت نباید فراموش کرد که سادگی یکی از فنون آرایش و زیبایی سفره و میز است.

در اینجا به برخی از نکاتی که باید در سفره آرایی به آن ها توجه کرد می پردازیم :

١- از اولین اصول مهم در سفره آرایی و پذیرایی مهمان ها این است که ابتدا تعدادمهمان ها را در نظر بگیرید و اینکه چه تعداد مهمان بزرگسال و چه تعداد بچه دارند .اگر تعداد بچه ها زیاد بود می توانید برای آن ها یک میز جدا یا سفره جدا پهن کنید .و برای بچه هایی که خیلی کوچک هستند هم می توانید صندلی مخصوص در کنار پدر یا مادرشان بگذارید .

٢- مشخص کنید که بهتر است از رومیزی استفاده کنید یا خیر ! مثلا اگر رومیزیتان سفید رنگ بود و یا لیز بود بهتر است از رومیزی استفاده کنید که لیز نخورد .
رومیزی باید تقریباً به اندازه ۳۰ سانتیمتر از میز آویزان باشد. اگر شامتان بوفه است، رومیزی باید تا زمین باشد.

٣- حالا نوبت به چیدن میز می رسد .شما می توانید با تاکردن و تزئین های متفاوت دستمال ها آن ها ر ا در کنار بشقاب ها بچینید .

اصول سفره آرایی | شیرین بیان
اصول سفره آرایی | شیرین بیان

دقت داشته باشید که بهتر است رنگ دستمال های سفره با رنگ بشقاب ها و ظروف و همچنین با رنگ رومیزی هماهنگی داشته باشد تا سفره شما رنگ به رنگ نباشد .

۴- برای سفره های نهار و شام بشقاب های پلو خوری و خورش خوری را روی هم بگذارید .

یک بشقاب مخصوص سالاد در سمت چپ چاقوها بگذارید. بشقاب غذا وقتی مهمانان می نشینند نباید روی میز باشد.
بشقاب نان را در نزدیک چنگال ها قرار دهید تا مهمانان دستشان برسد و نیازی به خم شدن نباشد .
نکته :
سبد گل از ارکان اصلی سفره ارائی در مبحث نهار می باشد .گذاشتن یک سبد گل یا چند شاخه گل به زیبایی میز و رعایت اصول سفره ارایی کمک شایانی می کند.

اصول سفره آرایی | شیرین بیان
اصول سفره آرایی | شیرین بیان

۵- چنگال بزرگ را در سمت چپ دستمال و چنگال کوچک سالاد را در سمت چپ چاقوی بزرگ قرار دهید.
اگر سوپ و سالاد هم دارید تعداد قاشق هایی که روی میز می گذارید باید دو عدد باشد. قاشق کوچک دسرخوری باید در سمت راست چاقو و قاشق سوپ خوری باید در سمت راست قاشق دسرخوری باشد. همچنین می توانید قاشق دسرخوری را درست موقع سرو دسر روی میز بگذارید.

یک چاقو در سمت راست دستمال بگذارید طوریکه قسمت برش دهنده آن به سمت بشقاب باشد. اگر غذایتان استیک یا مرغ است می توانید از چاقوی استیک هم استفاده کنید.

نکته :
از قاشق های زیبا با طرح های ساده و بشقاب های متنوع استفاده کنید.

۶- لیوان ها را نیز در بالا ی چاقو ها قرار دهید که دسترسی به آن ها هم آسان باشد .

٧- در مهمانی های بزرگ دقت کنید که چه کسانی با هم ارتباط بهتری دارند و آن ها را نزدیک هم قرار دهید تا احساس راحتی بیشتری کنند و از مهمانی لذت ببرند .

روش تزیین خورش در مبحث آموزش سفره آرایی:

روی خورش ها را می توان با مواد داخل آن تزیین کرد مثلا خورش فسنجان را با گردو های نیمه شده ، خورش بادام را با بادام هایی که به شکل گل تزیین شده است ، خورش قورمه سبزی را با لوبیا های پخته شده و لیمو عمانی میتوان تزیین نمود. خورش قیمه را با سیب زمینی های مدلدار و خورش کرفس را با ساقه های بلند کرفس تزیین نمایید

نکته:

سفره ارایی با سبزی ارایی می تواند همراه باشد اما می توان سبزی ارایی را به تنهایی مورد استفاده قرار داد. در سفره ارایی و چیدمان میز و سفره بهتر است با سبزیجات کنار غذایمان را تزیین کنیم از تنوع رنگ های مختلف سبزیجات مانند انواع فلفل دلمه ای رنگی ، کاهو ، جعفری، تربچه، پیازچه و خیار را می توان با هنر سبزی آرایی تزیین نمود و در کنار پلوها ، سالادها ، خورش ها و … قرار داد و تزیین های زیبایی داشت . همین طور می توان سبزی خوردن را به زیبایی آرایش نمود و در کنار غذاها به میز جلوه دیگری بخشید.
در تزئین و چیدمان سفره می توان از سبزی آرایی هم استفاده کرد . شما می توانید از تنوع رنگ های مختلف سبزیجات مانند انواع فلفل دلمه ای رنگی ، کاهو ، جعفری، تربچه، پیازچه و خیار با هنر سبزی آرایی تزیین نمایید و در کنار پلوها ، سالادها ، خورش ها و … استفاده کنید .
سفره ارایی در مبحث عصرانه:

در میز عصرانه یک بشقاب میوه خوری ، چاقو و چنگال کوچک ، لیوان و دستمال سفره برای هر مهمان باید در نظر گرفته شود .
سبد کوچک گل به همراه پذیرایی میوه ، چای و قهوه به همراه کیک از اصول سفره آرایی در این مبحث می باشد .

اصول سفره آرایی | شیرین بیان
اصول سفره آرایی | شیرین بیان