مسابقه بزرگ آشپزی شیرین بیان ۲۶ بهمن به مناسب روز پدر

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

🎖️۲ جایزه ۲۰ میلیون ریالی برای دونفر
🎖️۳۰ درصد تخفیف برای تمامی شرکت کنندگان در مسابقه
🎖️و یک جایزه ویژه به قید قرعه برای عزیزانی که با پدران یا فرزندان خودشون تو مسابقه شرکت کنند
محل برگزاری : آموزشگاه بین المملی آشپزی شیرین بیان
این ماه : قورمه سبزی
این مسابقه کاملا رایگان هست
پس وقت را از دست ندید جهت دریافت اطلاعات با شماره های زیر در تماس بگیرید :
: 021-22070524
: ۰٩١٢٣۵۰۶٧٩۶

دوره ورکشاپ آموزش سوشی شیرین بیان

سوشی خوراکی برنجی در آشپزی ژاپنی است و آمیزه‌ای است از برنج پختهٔ ژاپنی با چاشنی سرکه، چندین گونه خوراک دریایی، سبزیجات و تخم مرغ که به صورت سرد خورده می‌شود. در آغاز، سوشی تنها روشی برای نگهداری ماهی بود که در آسیای شرقی رواج داشت اما پس از راه یافتن به چین، وارد فرهنگ غذایی کشور ژاپن شد. در دوره ورکشاپ آموزش سوشی که یکی از دوره های آموزش آشپزی شیرین بیان میباشد ، به شناخت ابزارالات مورد نیاز و آموزش 4 نوع سوشی پرداخته میشود.

درباره این دوره:
اين دوره كاملا وركشاپ مي باشد
بعد از آموزش استاد در ورکشاپ آموزش سوشی ، هنرجويان عزيز با وسايل و مواد اوليه ای كه آكادمی شیرین بیان در اختيارشان قرار می دهد همان روز تحت نظر استاد تمرين می كنند.

سرفصل های ورکشاپ آموزش سوشی

 • تاریخچه سوشی

 • سس ها

 • غذاهای آسیایی

 • شناخت مواد اولیه

 • شناخت ابزار الات

 • طرز طبخ صحیح برنج سوشی

 • چهار مدل سوشی که هر کدام سبک متفاوتی دارد

 • چهار مدل سس

 • چهار مدل غذای آسیایی

اطلاعات دوره ورکشاپ سوشی

 • تاریخچه سوشی

 • سس ها

 • غذاهای آسیایی

 • شناخت مواد اولیه

 • شناخت ابزار الات

 • طرز طبخ صحیح برنج سوشی

 • چهار مدل سوشی که هر کدام سبک متفاوتی دارد

 • چهار مدل سس

 • چهار مدل غذای آسیایی

اطلاعات دوره ورکشاپ سوشی

سوشی چیست؟

سوشی یک غذایی ژاپنی است که این روز‌ها در کشور‌های مختلف که این غذا مختص آن‌ها نیست، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.
در این مقاله قصد داریم به معرفی غذای سوشی، انواع آن و رابطه آن با سلامتی بپردازیم‌. با ما همراه باشید.

سوشی چیست؟

معمولا واژه سوشی برای عموم افراد نا آشنا است. سوشی یک غذایی است که  از ماهی پخته شده یا نپخته، سبزیجات تازه، و برنج دم شده با سرکه تشکیل شده است. معروف ترین چاشنی که برای  سوشی استفاده می‌کنند شامل سس سویا، واسابی( یک طعم دهنده برای غذا‌های ژاپنی محسوب می‌شود که طعم غذا را تند تر می‌کند و به مقدار کمی از آن در غذا استفاده می‌شود، رنگ این چاشنی سبز می باشد.)، و زنجبیل سرکه ای شده است. البته سوشی‌های که الان در رستوران‌ها طبخ می‌شود با اصل آن کاملا متفاوت است.

تاریخچه‌ی سوشی

اولین سوشی‌ها در آسیا، با ماهی شور و برنج تخمیر شده پخته می‌شد‌. در ژاپن تا دوره‌ی ادو (Edo) پخت سوشی بدین ترتیب بود. ترکیبات تکیملی  که بعدا به سوشی اضافه شد مثل برنج دم شده با سرکه، و استفاده از گوشت، ماهی و سبزیجات کاملا آن را به سبک امروزی تغییر داد. همچنین بین طبخ سوشی کشور‌های غربی و سوشی کشور ژاپن تفاوت هایی وجود دارد.

انواع سوشی

۶ نوع سوشی در میان رستوران‌ها بسیار معروف است و طبخ می‌شود.
۱. ساشیمی (Sashimi)
ساشیمی یک سوشی است که با ماهی نپخته درست می‌شود و در قطعات مستطیلی برش می‌خورد. از معروف ترین سوشی‌هایی که در رستوران طبخ می‌شود، همین نوع می‌باشد. چاشنی که در آن استفاده می‌شود شامل واسابی، زنجفیل سرکه‌ای و سس سویا است. در آخر به شکل رول تزئین می‌شود.

۲.نیگیری (Nigiri)
ساختار سوشی نیگیری به صورت برنج دم شده با سرکه  به همراه برش‌های ماهی نپخته هست. ضخامت این سوشی کم است و به صورت دراز دراز، تزئین می‌شود که می‌توان آن را با دست خورد. البته همیشه ماهی استفاده شده به شکل نپخته نیست و می‌توان با توجه به سلیقه از انواع پخت وطعم ماهی استفاده کرد.

۳.کیراشی(Chirashi)
معنی لغوی کیراشی بخش شده و متفرق هست و از جنبه‌های مختلف هم شبیه سوشی ساشیمی می‌باشد. این سوشی به شکل یک کاسه‌ی از برنج دم شده در سرکه که بالای آن برش‌های ماهی نپخته قرار می‌گیرد، هست و در آن از چاشنی‌های مختلف استفاده می‌شود. سبزیجات و میوه‌ها هم در مواردی هم اضافه می‌شود.

۴.ماکی (Maki)
رول‌های سوشی ماهی در اندازه‌ی ابعاد دهن برش می‌خورند و به دور آن جلبک سبز نوری (nori) پیچیده می‌شود. برای پر کردن مواد داخل آن می‌توان از ماهی، یا گوشت، و سبزیجات استفاده کرد.

۵. اوراماکی(Uramaki)
سوشی اوراماکی بسیار شبیه سوشی ساشیمی می‌باشد با این تفاوت که برنج آن در داخل و بیرون رول‌ها قرار می‌گیرد و به دور جلبک سبز نوری هم پیچیده می‌شود. این سوشی را با انواع مختلف سس‌ها می‌توان میل کرد.

۶. تماکی(Temaki)
در سوشی تماکی، جلبک سبز نوری که به دور آن پیچیده می‌شود به شکل مخروط است و ظاهری به شکل بستنی قیفی ایجاد می‌کند. چون این نوع سوشی بسیار بزرگ تر از چوب‌های مخصوص خوردن غذا است، از دست برای میل کردن استفاده می‌شود.

دوره ورکشاپ آموزش سوشی و غذاهای آسيايی
دوره ورکشاپ آموزش سوشی و غذاهای آسيايی

سوشی و سلامتی

برای داشتن یک وعده غذایی سالم سوشی بهترین گزینه است. این غذا سرشار از امگا سه‌ای که ماهی تامین می کند، هست. چربی اضافه ندارد و محتوای کالری آن کم است. به هنگام سفارش سوشی بهتر است برنج قهوه‌ای را انتخاب کنید چون هم کالری و هم گلیسمیک آن کمتر هست. بعضی از انواع سوشی‌ها مثل سوشی‌هایی که حاوی میگو سرخ شده یا مایونز است، پر کالری محسوب می‌شوند.

سوشی که از آووکادو استفاده می‌شود، پر چرب است اما باید به این نکته توجه داشت که محتوای چربی غیر اشباع آن برای قلب و عروق مفید است. با توجه به آلودگی دریاها به جیوه، این نگرانی وجود دارد که جیوه‌ی انباشته شده در ماهی‌ها به انسان صدمه بزند. جیوه باعث اختلال در رشد مغز کودکان و سیستم عصبی می‌شود.

کودکان شیر خوار، خردسالان، زنان باردار باید از مصرف ماهی هایی که با احتمال بیشتری جیوه ذخیره می‌کنند، خودداری کنند. ماهی تن بیشترین خطر آلودگی به جیوه را دارد ‌که متاسفانه استفاده از آن در بیشتر رستوران‌ها شایع می‌باشد. سس سویا تهیه شده برای سوشی به علت داشتن مقدار زیادی سدیم، مناسب افرادی که فشار خون بالا دارند نیست و باید در میزان مصرف این سس دقت کرد.
رستوران‌های کشور ژاپن برای بالابردن کیفیت سوشی از سویای سبز جوان و چای سبز استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

سوشی یک غذای سالم است که سرشار از ویتامین، و مواد معدنی است. اما استفاده از کربوهیدرات ها، چربی های مضر و بیش از حد و نمک، آن را کاملا ناسالم می‌سازد. می‌توان بر اساس باب میل و سلیقه از انواع سوشی‌ها استفاده کرد و از این غذای دلچسب لذت کافی را برد.

گالری تصاویر ورکشاپ آموزش سوشی